Bandă perimetrală autoadezivă - Are rolul de a prelua dilatările șapei flotante. Montaj: Banda perimetrală se montează pe tot conturul camerei și pe orice structură care depășește cota pardoselii (uși, coloane, etc). Banda perimetrală se fixează pe suprafața peretelui și apoi, cu ajutorul benzii autoadezive, de folia hidroizolație sau de plăcile de polistiren, după caz. Banda perimetrală se taie la înălțimea șapei finite, după finisarea pardoselii.
Folie polietilenă hidroizolație - Se recomandă pentru situatiile în care există contact cu solul (parter). Previne infiltrarea apei în izolație, care ar conduce la distrugerea acesteia sau la apariția mucegaiului.
Bandă pentru rosturi de dilatare - Atunci când o latură a suprafeței este mai mare de 8 m 2 lungime sau suprafața mai mare de 40 m șapa trebuie împărțită în mai multe arii. La intersecția acestora se folosește banda pentru rosturi de dilatare și profilul T.
Profil T pentru rosturi de dilatare - Atunci când o latură a suprafeței este mai mare de 8 m lungime sau suprafața mai mare de 40 mp șapa trebuie împărțită în mai multe arii. La intersecția acestora se folosește banda pentru rosturi de dilatare și profilul T.
Curbă conducătoare - Se utilizează pentru curbarea țevilor la unghiuri închise (ex. coborârea țevilor din casete și orientarea acestora către pardoseală).
Punte clips fixare - Se utilizează pentru: - prinderea/fixarea plăcilor de polistiren, - asigurarea fixării tubului PexKIT pe placa cu nuturi la schimbarea direcției, - asigurarea fixării plasei de sârmă.
Clips fixare cu tacker tub PexKIT pe placă polistiren - Clipsul se utilizează pentru fixarea țevii D.16-20 pe placa de polistiren. Aplicarea clipsurilor se realizează cu ajutorul tackerului.
Plasă sârmă - Se utilizează pentru ranforsarea șapei.
Aditiv sapă - Aditivul pentru șapă Valrom reduce necesarul de apă din amestec, având ca rezultatul creșterea semnificativă a rezistenței betonului. Dozarea recomandată este de 0,5 – 1% din cantitatea de ciment din betonul pentru șapă. Culoare: maro închis Dozare: 0,5 – 1% din cantitatea de ciment Densitate: 1,2kg/litru Facilități: - Elimină aerul, pentru o mai bună conductivitate a șapei - Facilitează compactarea betonului, acționează împotrivasegregării componenți lor săi și îmbunătațește semnificativ lucrabilitatea sa - Ameliorează substanțial impermeabilitatea betonului.
Tacker pentru montaj clipsuri - Tackerul se utilizează pentru fixarea clipsurilor pe placa lisă de polistiren.
Dispozitiv derulare țeavă - Facilitează montarea și derularea colacilor de țeavă, de lungimi mari.
Dispozitiv tăiat PexKIT RIDGID - Se folosește pentru tăierea țevilor PEX/PE-RT, cu diametre până la 40 mm.